Strukturální aspekty

Na základě zkušeností s tím, jak bylo v posledních letech v praxi uplatňováno nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014 (dále jen „nařízení"), se Úřad pro evropské politické strany a evropské politické nadace (dále jen „úřad") rozhodl poskytnout evropským politickým stranám a evropským politickým nadacím některá poučení. Tato poučení poskytovaná úřadem nemají žádný vliv na přímo závaznou povahu nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014. Navíc budou stále podléhat úpravám na základě rostoucích zkušeností a/nebo změn legislativního rámce.

Faktické členství

· Vůči členským stranám nebo organizacím je vyžadována faktická členská vazba. Faktické členství souvisí mimo jiné s tím, že členské strany nebo organizace mají celou řadu práv a povinností, např. pokud jde o hlasování/účast/přístup k dokumentům.

· Faktické členství je navíc podmíněno placením přiměřeného členského příspěvku. Dokud není tento členský příspěvek zaplacen, je třeba prokázat, že se členská strana nebo organizace skutečně a prokazatelně na činnostech žadatele o registraci podílela.

· Za účelem zjištění faktického členství u evropských politických stran může úřad rovněž ověřit, zda neexistuje zjevný nesoulad mezi politickým programem žadatele o registraci jako evropské politické strany a politickým programem kterékoli z jeho členských stran.

Oddělení evropské politické strany od přidružené evropské politické nadace

  • Podle čl. 3 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014 je třeba zajistit oddělení struktur běžného řízení, řídících struktur a finančního účetnictví každé evropské politické strany a přidružené evropské politické nadace.

  • V případě řídících struktur to zejména znamená, že řídící orgány obou organizací musí zůstat nejen formálně oddělené, ale musí být také strukturálně schopny přijímat v praxi správní rozhodnutí nezávisle na sobě.

    • K faktorům, které je třeba v tomto ohledu posoudit, patří rozhodovací postupy uvedené ve stanovách nebo v prováděcích ustanoveních obou organizací, zejména pokud jde o vážení hlasovacích práv držitele funkce v řídících orgánech obou organizací a případné výkonné pravomoci svěřené přímo dotyčnému držiteli funkce.

    • V důsledku toho je třeba vyloučit, aby dotyčná osoba mohla z vlastního podnětu a bez nutnosti usilovat o dosažení většiny v řídícím orgánu dané organizace uložit jedné z těchto dvou organizací rozhodnutí přijaté příslušnou druhou organizací nebo jejím jménem. Konkrétní pravomoci týkající se zastupování, které se pojí s funkcí zamýšlenou pro danou osobu, proto mohou mít další význam.

    • Pokud jde o běžné řízení, není povoleno, aby se jím zabývali naprosto totožní zaměstnanci. V případě částečného překrývání funkcí úřad přezkoumá, zda je i přesto zajištěna dostatečná míra provozní autonomie obou subjektů.

Záruky proti zahraničnímu vměšování

  • V souladu s čl. 10 odst. 4 Smlouvy o Evropské unii a s čl. 2 odst. 1, čl. 2 odst. 4, čl. 3 odst. 1 písm. b) a čl. 3 odst. 2 písm. e) nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014 je třeba rozlišovat mezi občany nebo subjekty z členských států EU a občany nebo subjekty ze zemí mimo EU, pokud jde o jejich vztah s evropskými politickými stranami nebo evropskými politickými nadacemi. Kromě důsledků, které to má pro příspěvky a dary, je nutná opatrnost v souvislosti s rozsahem účasti občanů nebo subjektů ze zemí mimo EU v řídících strukturách evropských politických stran a nadací.

  • Zejména je třeba zajistit, aby osoby, které nemají občanství EU, a subjekty ze zemí mimo EU nemohly, ať už jednotlivě nebo kolektivně,

    • uložit určitý postup proti vůli většiny voličů EU nebo členů řídících orgánů evropské politické strany či evropské politické nadace nebo

    • je zablokovat při rozhodování.

Ověření členství poslanců EP – individuální členství, členství za členskou politickou stranu

Aniž jsou dotčeny výzvy Evropského parlamentu k podávání žádostí o finanční příspěvky a konečná rozhodnutí schvalující osoby Evropského parlamentu o těchto žádostech, Úřad pro evropské politické strany a evropské politické nadace v rámci každoročního udělovacího řízení Unie ověřuje informace, které evropské politické strany poskytly o poslancích Evropského parlamentu, kteří jsou jejich členy.

Úřad v této souvislosti ověřuje:

  • V případě vykázaných členů za členskou politickou stranu:
    • zda politická strana, na jejíž kandidátní listině byl vykázaný poslanec EP zvolen, je skutečně členem dotčené evropské politické strany k poslednímu dni lhůty pro podání žádostí o financování, tj. zda byl uhrazen poslední členský příspěvek, nebo zda existuje jiný důkaz o nedávné aktivní účasti na činnosti dané evropské politické strany;
    • zda byl dotčený poslanec EP k poslednímu dni lhůty pro podání žádostí o financování členem dotčené členské strany.
  • V případě individuálního členství: zda byl dotčený poslanec EP k poslednímu dni lhůty pro podání žádostí o financování individuálním členem dané evropské politické strany a zda jím i zůstal. Tyto kontroly budou zvláště důležité u nových poslanců EP nebo u poslanců EP, kteří předtím nebyli vykázáni jako individuální členové.
Úřad evropským politickým stranám poskytl formuláře, které usnadní ověřování výše uvedených bodů. Pokud evropské politické strany formuláře nepředloží či je řádně nevyplní nebo pokud se v materiálech přiložených k žádosti objeví nejasnosti či nepřesné informace, přistoupí úřad k dodatečnému ověření a případně si může vyžádat další dokumentaci v souladu s čl. 24 odst. 4 nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014.

Ověření členství poslanců EP – členství poslanců EP v politických stranách členských států a v politických organizacích třetích zemí

Na základě čl. 17 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) č. 1141/2014 (dále jen „nařízení") se ověřuje, zda poslanec Evropského parlamentu není členem více evropských politických stran.

  • Podle příslušného ustanovení může být poslanec Evropského parlamentu, který je členem politické strany některého členského státu, započítán pouze v té evropské politické straně, jejímž je jeho vnitrostátní politická strana členem.
  • Toto ustanovení se však nevztahuje na poslance Evropského parlamentu, který je členem politické organizace třetí země přidružené k jiné evropské politické straně, protože politickou organizaci třetí země nelze podle judikatury k článku 2 uvedeného nařízení považovat za skutečnou členskou stranu (viz zejména rozsudek Tribunálu ze dne 25. listopadu 2020, ACRE v. EP, T-107/19).
  • Pokud se jedná o ověřování členství úřadem, a aniž jsou dotčena rozhodnutí schvalující osoby Evropského parlamentu, je tedy možné poslance Evropského parlamentu započítat jako individuálního poslance jiné evropské politické strany, než je evropská politická strana, k níž je přidružena jeho politická organizace třetí země, je-li prokázáno jeho individuální členství.

Výše uvedenými ustanoveními není dotčeno ověřování konkrétních okolností, zejména v souvislosti s žádostmi o finanční prostředky předloženými Evropskému parlamentu, ani pokyny úřadu o zárukách proti zahraničnímu vměšování.