Struktuurilised aspektid

Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste amet (edaspidi „amet") püüab määruse (EL, Euratom) nr 1141/2014 (edaspidi „määrus") praktilisel kohaldamisel viimaste aastate jooksul saadud kogemuste põhjal anda Euroopa tasandi erakondadele ja Euroopa tasandi poliitilistele sihtasutustele mitteammendavalt mõningad juhised. Ameti antud juhised ei mõjuta asjaolu, et määrus (EL, Euratom) nr 1141/2014 on otseselt siduv. Juhiseid võidakse hiljem edasiste kogemuste valguses ja/või õigusraamistiku muutmise järel kohandada.

Tegelik liikmesus

· Liikmeserakondade või -organisatsioonidega tuleb olla seotud tegeliku liikmesuse kaudu. Tegelikuks liikmesuseks võib pidada muu hulgas seost, mis annab liikmeserakondadele või -organisatsioonidele kõik õigused ja kohustused, näiteks hääletamisel, osalemisel või dokumentidele juurdepääsul.

· Lisaks eeldab tegelik liikmesus asjakohase liikmemaksu tasumist. Kuni liikmemaksu tasumiseni nõutakse tõendeid selle kohta, et liikmeserakond või -organisatsioon on tegelikult ja tõendatavalt osalenud registreerimistaotluse esitaja tegevuses.

· Amet võib Euroopa tasandi erakondade tegelikus liikmesuses veendumiseks kontrollida ka seda, kas Euroopa tasandi erakonnana registreerimise taotleja poliitilise programmi ja mõne tema liikmeserakonna poliitilise programmi vahel on ilmne vastuolu.

Euroopa tasandi erakonna ja sellega seotud Euroopa tasandi poliitilise sihtasutuse eraldi hoidmine

  • Määruse (EL, Euratom) nr 1141/2014 artikli 3 lõike 3 kohaselt tuleb tagada iga Euroopa tasandi erakonna ja sellega seotud Euroopa tasandi poliitilise sihtasutuse igapäevase juhtimise, juhtimisstruktuuride ja raamatupidamise eraldi hoidmine

  • Vastavate juhtimisstruktuuride puhul tähendab see eelkõige seda, et mõlema organisatsiooni juhtorganid peavad olema mitte ainult formaalselt eraldiseisvad, vaid ka struktuuriliselt võimelised tegema juhtimisotsuseid praktikas üksteisest sõltumatult.

    • Sellega seoses tuleb hinnata mõlema organisatsiooni põhikirjas või rakendussätetes sätestatud otsustamismenetlusi, eelkõige seoses ametikandja hääleõiguse kaalumisega mõlema organisatsiooni juhtorganites ja mis tahes täidesaatva võimu teostamisega, mis on otseselt antud sellele ametiisikule.

    • Järelikult tuleb välistada, et asjaomane isik võib omal algatusel ja ilma et ta peaks taotlema selle organisatsiooni juhtorganis enamust, teha ühele neist kahest organisatsioonist kohustuslikuks otsuse, mille on teinud asjaomane teine organisatsioon või mis on tehtud selle teise organisatsiooni nimel. Seega võib selle isiku jaoks kavandatud ametikohale antav konkreetne asendamispädevus olla täiendava tähtsusega. .

    • Kummagi organisatsiooni igapäevase juhtimisega tegelevate töötajate täielik samasus ei ole lubatud. Osalise kattumise korral kontrollib amet, kas mõlema üksuse tegevuse piisav sõltumatus on siiski tagatud.

Kaitsemeetmed välissekkumise vastu

  • Vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikli 10 lõikele 4 ning määruse (EL, Euratom) nr 1141/2014 artikli 2 lõigetele 1 ja 4, artikli 3 lõike 1 punktile b ja artikli 3 lõike 2 punktile e tuleb suhetes Euroopa tasandi erakondade või Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutustega teha vahet ELi ja kolmandate riikide kodanikel või üksustel. Lisaks toetuste ja annetustega seotud tagajärgedele tuleb olla ettevaatlik seoses kolmandate riikide kodanike või üksuste osalemise ulatusega Euroopa tasandi erakondade ja poliitiliste sihtasutuste juhtimisstruktuurides.

  • Eelkõige tuleb tagada, et isikud, kellel ei ole ELi kodakondsust, ega ELi-välised üksused ei saa üksikult ega kollektiivselt:

    • tegutseda hääletavate ELi kodanike enamuse või Euroopa tasandi erakonna või Euroopa tasandi poliitilise sihtasutuse juhtorganite liikmete enamuse vastu või

    • blokeerida hääletavate ELi kodanike või Euroopa tasandi erakonna või Euroopa tasandi poliitilise sihtasutuse juhtorganite liikmete enamust.

Euroopa tasandi erakonnaga seotud parlamendiliikmete kontrollimine – Isiklik liikmesus / liikmesus liikmeserakonna kaudu

Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste amet kontrollib iga-aastase liidupoolse rahastamise raames Euroopa tasandi erakondade esitatud teavet nendega seotud Euroopa Parlamendi liikmete kohta, ilma et see mõjutaks Euroopa Parlamendi toetusetaotluse kutse esitamist ja Euroopa Parlamendi eelarvevahendite käsutaja lõplikku otsust taotluste kohta.

Amet kontrollib sellega seoses järgmist.

  • Liikmeserakonna kaudu teatatud liikmesuse puhul:
    • kas erakond, kelle nimekirjast Euroopa tasandi erakonna liikmena teatatud parlamendiliige Euroopa Parlamenti valiti, on rahastamistaotluse esitamise tähtpäeval selle Euroopa tasandi erakonna tegelik liige, st kas viimane liikmemaks on tasutud või kui seda ei ole ette nähtud, siis kas on muid tõendeid hiljutise tegeliku osalemise kohta Euroopa tasandi erakonna tegevuses;
    • kas asjaomane parlamendiliige oli rahastamistaotluse esitamise tähtpäeval kõnealuse liikmeserakonna liige.
  • Isikliku liikmesuse puhul: kas asjaomane parlamendiliige oli rahastamistaotluse esitamise tähtpäeval saanud või jäänud Euroopa tasandi erakonna liikmeks. Need kontrollid on eriti olulised uute parlamendiliikmete või nende parlamendiliikmete puhul, kellest ei ole varem üksikliikmena teatatud.
Amet saatis Euroopa tasandi erakondadele vormid, mis hõlbustavad eespool nimetatud punktide kontrollimist. Kui vormid on edastamata jäetud, puudulikult täidetud või kui Euroopa tasandi erakonna esitatud taotlusmaterjalid pole piisavalt selged või täpsed, teeb amet lisakontrolle, küsides vajaduse korral lisadokumente vastavalt määruse (EL, Euratom) nr 1141/2014 artikli 24 lõikele 4.

Euroopa tasandi erakonnaga seotud parlamendiliikmete kontrollimine – parlamendiliikmete liikmesus liikmesriigi tasandi erakondades ja kolmandate riikide poliitilistes organisatsioonides

Euroopa tasandi erakonda kuuluva Euroopa Parlamendi liikme võimalikku samaaegset kuuluvust mõnda teise erakonda hinnatakse määruse (EL, Euratom) nr 1141/2014 (edaspidi „määrus") artikli 17 lõike 3 alusel.

  • Seda arvesse võttes ei saa Euroopa Parlamendi liiget, kes on liikmesriigi tasandi erakonna liige, käsitada mõne muu Euroopa tasandi erakonna liikmena kui see, mille tegelik liige kõnealune liikmesriigi erakond on.
  • Euroopa Parlamendi liige, kes kuulub kolmanda riigi poliitilisse organisatsiooni, mis on seotud mõne teise Euroopa tasandi erakonnaga, ei ole aga samas olukorras, sest kolmanda riigi poliitilist organisatsiooni ei saa pidada tõeliseks liikmeserakonnaks, võttes arvesse määruse artiklit 2 käsitlevat kohtupraktikat (vt eelkõige Üldkohtu 25. novembri 2020. aasta otsus kohtuasjas ACRE vs. EP, T-107/19).
  • Ameti tehtavate kontrollide puhul ja ilma et see piiraks Euroopa Parlamendi eelarvevahendite käsutaja hinnanguid, võib Euroopa Parlamendi liiget käsitada sellise Euroopa tasandi erakonna üksikliikmena, mis ei ole Euroopa tasandi erakond, millega on seotud selle parlamendiliikme kolmanda riigi poliitiline organisatsioon, kui tema isiklik liikmesus on tõendatud.

Eelnimetatu ei piira konkreetsete asjaolude kontrollimist, eelkõige seoses Euroopa Parlamendile esitatud rahastamistaotlusega, ega ameti suuniseid välissekkumise vastaste kaitsemeetmete kohta.